Hipokrat Tıbbi Malzemeler


Başarılı çalışmadan sağlığa doğru hep yanındayız. Hayatınızı kolaylaştırmak için varız.

Tarihçemiz


Hipokrat A.Ş. 1972 yılında Türkiye'nin üçüncü ortopedik cerrahı olan Dr. Cevdet Alptekin liderliğinde, üç girişimci ortopedik cerrah ve bir teknisyen tarafından kurulmuştur. Büyük çoğunluğu ithal edilen ve temini zor olan ortopedik cerrahi implantların imalatını gerçekleştirmek amacı ile kurulan şirket, bugünkü kapasitesi ile ortopedi hekimliğince ihtiyaç duyulan tüm ürün çeşitliliğine cevap verebilmektedir.

1972 yılında işe başlarken sadece kemik tespit plaklarını üretebilen Hipokrat A.Ş., üretim tecrübesinin artmasının sonucu olarak müşteri talepleri doğrultusunda ürün yelpazesinin içeriğini arttırmıştır. Hipokrat bu gelişme sürecinde yalnızca teknolojiye değil, Kalite ve Teknoloji'yi yöneten çalışanlarına da yatırım yapmıştır.

  

·         1999 :TÜBİTAK Teknoloji Başarı Ödülü;  Sektörde bir ilk olarak “ tıbbi cihaz geliştirme Ar-ge çalışması’’ Türk doktorların desteğiyle geliştirilen Yeni Spinal Sistem  TÜBİTAK- TTGV- TÜSİAD tarafından verilen ulusal teknoloji başarı ödülünün alınması.

·         2000 : Türk ortopedistlerin fikri katkıları ile ilk yerli tasarım diz protezi üretiminin gerçekleştirilmesi.

·         2002 :Yurt dışında ortak üretime yönelik Çin Halk Cumhuriyetinden bir firma ile niyet anlaşması yapılması, bu anlaşma kapsamında ÇHC başkenti Pekin’ e iş planında ortak üretim olarak gitme aşamasına gelen ilk Türk firması

·         2003 : İhracata yönelik faaliyetleri başlatacak ofisi oluşturup Pazar etkinliğini destekleyecek iki seminer düzenlenmesi- sadece ÇHC de değil G.kore, Tayvan, Japonya, Malezya ve Endonezya gibi Asya- Pasifik ülkelerinde nitelikli tıbbi malzeme ihracatını gerçekleştiren ilk Türk firması

·         2003 : Ernst&Young ve Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen ‘’Dünya Yılın Girişimcisi Yarışması’’ nda Hipokrat A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Dursunoğlu’nun finalist olması

·         2006 :PATENT Enstitü Ödülü;  25 ürün patenti ile, Türk Patent Enstitüsü tarafından Türkiye’de en çok patent sahibi olan ilk on şirkete dahil edilmesi.

·         2006 : CAPİTAL VE EKONOMİST Dergileri Anadolu Markaları Ödülü; Düzenlenen Anadolu Markaları yarışmasında üretim sektöründe 1.lik ödülü alınması.

·         2006 :Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden aldığı davet üzerine AR-GE biriminin taşınması, Tübitak, Türk Uçak Sanayii, üniversiteler, cerrahlar ve yabacı firmalar ile ortak çalışmaların yürütülmesi

·         2010 : Hipokrat ISO 13485, ISO 9001, EC ve CE tasarım kontrol belgelerini aldı.

·         2014 :Türkiye’de ilk; MRI koşullu diz ve travma grubu üretimi ve satışı.

·         2018 :Yeni Ürün; Hekim ve Ar-Ge işbirliği ile Türkiye’de bir ilke daha imza atılarak “Ters Omuz Protezi” nin doğuşu.

 
Hipokrat ürünleri Türkiye pazarında güvenle Sosyal Sigorta, Üniversite ve Özel hastanelerde kullanılmaktadır. Hipokrat ürünlerinin dağıtımı bayiiler kanalı ile Türkiye pazarında yapılmaktadır. Hipokrat ürünleri aynı zamanda kendi markası adı altında aktif olarak 25 ülkeye ihraç edilmektedir. İhracat yapılan ülkelerde bayilik verilmesi sistemi ile çalışılmakta aynı zamanda hekim ve hastaneler ile işbirliği yapılarak seminerler, ameliyatlar ve tanıtım günleri düzenlenmektedir. Hipokrat A.Ş sadece ürünlerin dağıtımı ile değil bilimsel ve teknik destek olarak da hizmet vermekte olup, hekim sanayii işbirliğini Ar-Ge projeleri ile de sürdürmektedir.